golvlampa, modell "539", ateljé Lyktan, Åhus 1940-50-tal.
Fot i mässing, ben i teak med detaljer i mässing, skärm i linnetyg, märkt Ateljé Lyktan Åhus 539, justerbar höjd ca 120-150 cm.
Smärre slitage, senare skärm, ej funktionstestad.