485
1387905

Hans Bergström

(Sverige, 1910-1996)
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1 060 - 1 320 EUR
1 110 - 1 380 USD
Klubbat pris
10 000 SEK

Jonatan  Jahn
Jonatan Jahn
Ansvarig specialist samtida och modern design
+46 (0)703 92 88 60
Hans Bergström
(Sverige, 1910-1996)

golvlampa, modell "544", ateljé Lyktan, Åhus, 1940-50-tal.

Fot i mässing, arm i teak, ställbar skärm i linne textil, märkt Ateljé Lyktan, höjd 130 cm.

Smärre slitage. Ej funktionstestad.

Ritning ur ateljé Lyktans arkiv.
Jansson, Johan, Ljuset ska vara vitt och lysa fritt historien om Ateljé Lyktan, TPB, Johanneshov, 2010, sid. 237.