golvlampa, modell "544", ateljé Lyktan, Åhus, 1940-50-tal.
Fot i mässing, arm i teak, ställbar skärm i linne textil, märkt Ateljé Lyktan, höjd 130 cm.
Smärre slitage. Ej funktionstestad.
Ritning ur ateljé Lyktans arkiv.
Jansson, Johan, Ljuset ska vara vitt och lysa fritt historien om Ateljé Lyktan, TPB, Johanneshov, 2010, sid. 237.