486
1380578

Marianne von Münchow

(Sverige, 1917-2016)
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
532 - 710 EUR
561 - 748 USD
Klubbat pris
13 000 SEK

Jonatan  Jahn
Jonatan Jahn
Ansvarig specialist samtida och modern design
+46 (0)703 92 88 60
Marianne von Münchow
(Sverige, 1917-2016)

och Rudiger von Münchow, bordslampa, Svensk Hemslöjd. 1950-60-tal.

Furu, skärm i textil med applikationer, brännmärkt, höjd 67 cm.

Smärre slitage. Ej funktionstestad.

Münchow, Marianne von & Münchow, Rüdiger von, 50 år form och färg: arkitektur, inredningar, konsthantverk, [M. von Münchow], [Huddinge], 1997.