taklampa, modell "40", ateljé Lyktan, Åhus 1940-50-tal.
Tre skärmar i mässing med perforerad dekor, höjd ca 120 cm.
Smärre slitage.
Ritning från ateljé Lyktans arkiv, Åhus.