504
1382934

Aino Aalto

(Finland, 1894-1949)
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
1 780 - 2 660 EUR
1 850 - 2 780 USD
Klubbat pris
28 000 SEK
Jonatan  Jahn
Jonatan Jahn
Ansvarig specialist samtida och modern design
+46 (0)703 92 88 60
Aino Aalto
(Finland, 1894-1949)

stolar, åtta stycken, modell "615", från Finlandiahuset, Artek, 1960-tal.

Stomme i ek, sits och rygg klädda i rotting, märkta Artek Aalto Design made in Finland, höjd 80 cm, sitthöjd 45 cm.

Slitage, rottingen med skador.

Proveniens

Finlandiahuset, Helsingfors.

Formgivare