505
1382961

Tapio Wirkkala

(Finland, 1915-1985)
Tapio wirkkala, soffbord, asko, finland 1950-60-tal.

soffbord, Asko, Finland 1950-60-tal.

Aeroplanfanér, benställning i svartlackerad metall, höjd 27 cm, skivans mått 82 x 41 cm.

Smärre slitage, senare fernissa.

Utropspris:

10 000 - 12 000 SEK

Klubbat pris:
14 000 SEK
Jonatan  Jahn
Jonatan Jahn
Specialist design & modernt konsthantverk
+46 (0)703 92 88 60