528
1391510

Hans J Wegner

(Danmark, 1914-2007)
Hans j wegner, stolar 6 st., modell "w1", c.m. madsens fabriker, danmark 1950-tal.

stolar 6 st., modell "W1", C.M. Madsens Fabriker, Danmark 1950-tal.

Stomme i ek, sitsar klädda i naturläder, brännmärkta C.M. Madsens Fabriker, Made in Denmark Design Hans J Wegner, samt brickmärkta Illums Bolighus Køpenhamn, höjd 76 cm, sitthöjd 44 cm.

Omklädda sitsar. Smärre slitage.

Utropspris:

30 000 - 35 000 SEK

Klubbat pris:
38 000 SEK
Proveniens

Illums Bolighus Köpenhamn.

Jonatan  Jahn
Jonatan Jahn
Specialist design & modernt konsthantverk
+46 (0)703 92 88 60