623
1377610

Henryk Stazewski

(Polen, 1894-1988)
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
5 320 - 7 100 EUR
5 560 - 7 410 USD
Klubbat pris
80 000 SEK

Amanda Wahrgren
Amanda Wahrgren
Specialist modern konst, grafik
+46 (0)702 53 14 89
Henryk Stazewski
(Polen, 1894-1988)

Utan titel.

Signerad H Stazewski och daterad 1981 a tergo. Akryl på pannå, 40 x 40 cm. Inklusive ram 45 x 45 cm.

Proveniens

Inköpt 1981 på Desa Zapiecek, Warzawa. Kopia på kvitto finns.
Bukowski Auktioner, 2016.

Konstnär

Henryk Stazewski föddes i Warszawa 1894, hans långa karriär varade under nästan hela det händelserika 1900-talet. När han avled 1988 vid 94 års ålder hade han varit med och format den europeiska konsthistorien. Stazewski var en av pionjärerna inom den klassiska avantgarden på 1920 och 30-talet. Han var även med och skapade konstruktivismen på 1960-talet.
Under 1900-talets första decennier, då Stazewski var i 30-års åldern, reste han regelbundet till Paris. Genom konstnärskretsar där blev han god vän med bl.a. Piet Mondrian, som blev en stor inspiration för honom. Under denna tid kom han allt oftare att representera Polen på olika utställningar utomlands. Dessvärre förstördes nästan alla Stazewskis dåvarande konstverk under andra världskriget.
Stazewskis första utställning efter krigsslutet hölls 1955, och 1965 startade han Foksal Gallery i Warszawa tillsammans med två kollegor. I mitten av 1950-talet tog sig Stazewski an ett nytt uttryckssätt; reliefen. Det kom att prägla hans konstnärskap de kommande 20 åren. Under 1960, -70, och -80-talen ställdes hans konst ofta ut internationellt. Utöver konsten verkade Stazewski även som skribent och föreläsare, samt initierade flera olika utbytesprojekt mellan europeiska länder och USA.