625
1341128

Paul Osipow

(Finland, Född 1939)
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
7 060 - 8 830 EUR
7 370 - 9 210 USD
Klubbat pris
80 000 SEK

Amanda Wahrgren
Amanda Wahrgren
Specialist modern konst, grafik
+46 (0)702 53 14 89
Paul Osipow
(Finland, Född 1939)

Utan titel

Signerad Paul Osipow och daterad 2001 a tergo. Duk 121 x 144 cm.

Proveniens

Bukowski Auktioner, Helsingfors, F185 Design + Art, april 2017.

Paul Osipow är en finländsk konstnär som på 1960-talet var den mest kända representanten i Finland för amerikansk popkonst. Senare blev han ett av konstruktivismens ledande namn.

Auktionens färgstarka målning är inte bara ovanligt stor, utan också ett fint exempel på hans konkreta konst.
Osipow har betonat ett abstrakt och icke-figurativt måleri och är en ledande företrädare för dess utveckling inom nordiska konstscenen där han fortsätter att inspirera nya generationer av konstnärer. Han använder en kraftig men harmonisk färgskala och eftersträvar ett dynamiskt uttryck. Hans abstrakta kompositioner utmärks av ett strikt och enkelt formspråk, som han varierat med stor framgång.

Osipow studerade 1958–1962 vid Finlands konstakademi och har där verkat som lärare och senare även i Sverige. Han erhöll Pro Finlandia-medaljen 1990 och Prins Eugen-medaljen 1989. Hans utställningar på 1990-talet och tidigt 2000-tal visade en gradvis rörelse från ett rent geometriskt uttryck till ett mer måleriskt och obegränsat, inspirerat av pionjärerna inom det moderna måleriet, inte minst senimpressionism, kubism och fauvism.

Paul Oispow är representerad vid bland annat Kiasma museum of Contemporary Art och Amos Anderson i Helsingfors, Finland, Moderna museet i Stockholm, Malmö konsthall, Göteborgs konstmuseum och Nationalmuseet för Konst, arkitektur och design i Oslo, Norge.