Kan inte nå servern
686
1397942

Vera Nilsson

(Sverige, 1888-1979)
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
2 630 - 3 510 EUR
2 740 - 3 650 USD
Klubbat pris
80 000 SEK
Omfattas av följerätt

Enligt lag betalar köparen en konstnärsavgift för detta konstverk. Avgiften är som högst 5%. Ju högre försäljningspris desto lägre procentsats. För mer information kring denna lag:

I Sverige: BUS
I Finland: Kuvasto och följerätt och Kuvasto

Köpinformation
Bildrättigheter

Konstverken i denna databas är skyddade av upphovsrätt och får inte återges utan rättighetshavarnas tillstånd. Konstverken återges i denna databas med licens av Bildupphovsrätt.

För konditionsrapport kontakta specialist
Lena Rydén
Stockholm
Lena Rydén
Chef konst, specialist modern och klassisk konst
+46 (0)707 78 35 71
Vera Nilsson
(Sverige, 1888-1979)

"Gubbhuset II"

Signerad VN. Duk 47 x 61 cm. Tidigare även betitlad "Snösmältning, Stockholm".

Proveniens

Bokförläggare Georg Svensson.

Utställningar

Svensk-Franska konstgalleriet, Stockholm, "20 svenska konstnärer 1918 - 1960", kat. nr. 301.
Eskilstuna konstmuseum, "Vera Nilsson", 25 februari - 8 april 1990, kat. nr. 33.
Lunds konsthall, "Vera Nilsson", 21 april - 4 juni 1990, kat. nr. 33.

Litteratur

Göran Silfverstolpe, "Vera Nilsson", SAKs publikation nr 95, avbildad sid 71.

Övrig information

Vid 40 års ålder och efter ett kringflackande liv flyttade Vera Nilsson till en lägenhet på Högbergsgatan 12, tre trappor upp. Året var 1928, detta var hennes första fasta egna bostad och hon förblev Söder trogen under de kommande 50 åren. Hennes kamratkrets var stor. De närmaste vännerna var kvinnliga konstnärer, varav flera var ensamstående mödrar liksom hon själv.

I lägenheten bodde och arbetade Vera, ett av rummen blev helt enkelt hennes målarrum. Vera skildrade många vardagshändelser i hemmet där dottern Catharina var en återkommande och älskad modell. Våningen hade en härlig utsikt åt två olika håll, söderut mot Katarina kyrkogård och åt norr såg man över Söder mot Gamla Stan. Denna utsikt innebar stora konstnärliga möjligheter och Vera Nilsson kom att utforska och skildra den grundligt i många olika målningar.

Från sitt målarrum såg hon bort mot centrala staden. Vid Glasbruksgatan låg ett stort hus som Vera kallade Gubbhus. Gubbhuset var en arbetsinrättning som funnits på samma plats sedan 1844.

Auktionens målning "Gubbhuset II" skildrar denna imposanta byggnad med snötäckta tak. Målningen är utförd omkring 1929. Bakom de små typiska söderkåkarna med sina trädgårdar och röda plank reser sig det grågröna stora huset. Här som ofta i Veras konst möts det stora och det lilla formatet och en spänning uppstår. Rummet har flera blickpunkter vilket förlänar målningen ett starkt expressivt drag. Husen Vera såg var mer än hus, de bar på karaktärsdrag, de var nästan personligheter! Färgskalan i målningen är Vera Nilssons klassiska som går från dova, brända bruna och rosa färger över gul ockra till svartaste svärta.

Vera Nilsson återkommer till Gubbhuset som motiv och de olika versionerna har en stor betydelse i hennes konstnärliga oeuvre.

Konstnär

Vera Nilsson är främst känd som bildkonstnär, född i Jönköping. Hon är utbildad vid Tekniska skolan i Stockholm, vid Konsthögskolan Valand i Göteborg och på Académie de la Palette i Paris. Hon gör sin första utställning i Köpenhamn tillsammans med Mollie Faustman. Samma år, 1922, ställer hon som enda kvinna ut på Liljevalchs konsthall tillsammans med ”Falangen”. Falangen var en sammanslutning av 17 svenska konstnärer där stommen utgjordes av tidigare elever hos Henri Matisse: Leander Engström, Arvid Fougstedt och Einar Jolin. Vera Nilson var expressionist och målade ofta med kraftfulla penseldrag och intensiva färger. Hon inspirerades ofta av både El Greco och Vincent van Gogh. Som första kvinnan på 1900-talet blir hon invald i Konstakademin och tillsammans med Sigrid Hjertén är Vera Nilsson en av Sveriges främsta kvinnliga konstnärspionjärer.

Läs mer