751
1395975

Axel Kargel

(Sverige, 1896-1971)
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
2 210 - 2 650 EUR
2 300 - 2 760 USD
Klubbat pris
25 000 SEK

Amanda Wahrgren
Amanda Wahrgren
Specialist modern konst, grafik
+46 (0)702 53 14 89
Axel Kargel
(Sverige, 1896-1971)

"Sädesfält"

Signerad Axel Kargel och daterad Öland 1958. Duk uppfäst på pannå 25 x 43 cm.

Konstnärshuset, Kalmar konstmuseum, "Minnesutställningen över Axel Kargel", 1973.

Axel Kargel var en svensk bildkonstnär född i Kalmar. Som konstnär var han autodidakt och vistades i Paris 1932-1933 samt i Stockholm där han tillhörde de så kallade Klarabohemerna, med bland andra poeten Nils Ferlin och författaren Ivar-Lo Johansson.
Hans måleri kännetecknas av förenklade landskap, stilleben och figurmålningar med motiv hämtade från bland annat Öland och Bornholm. Kargels målningar är ofta utförda i en lysande kolorit i harmoniska plan och han kallade sin egen stil för ”syntetisk purism”.
Efter debututställningen 1932 väntade Kargel i hela 12 år tills han gjorde en ny utställning, på grund av hans stränga självkritik. Den visades på Galerie Moderne 1944, men hans definitiva genombrott skedde på Galerie Acté 1948 och inte minst genom en stor separatutställning på Gummesons konsthall 1951.
Auktions målning ”Sädesfält" från 1958 är intressant, då den är från konstnärerna finaste period och visar hur han rörde sig från ett mer klassiskt gestaltande av landskaps mot ett förenklat, avskalat och nästan konkret måleri i starka, tydliga färger.
Idag är Axel Kargel ett internationellt etablerat svenskt konstnärsnamn och framstår som en av de mest intressanta och särpräglade svenska konstnärerna från mitten av 1900-talet.
Axel Kargel är representerad bland annat på Moderna Muséet i Stockholm, Ölands museum och Kalmar Konstmuseum.