86
1373872

Algot Erikson

(Sverige, 1868-1937)
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
883 - 1 060 EUR
921 - 1 110 USD
Klubbat pris
12 000 SEK
Eva Seeman
Eva Seeman
Chefsspecialist, modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 69
Algot Erikson
(Sverige, 1868-1937)

vas, Rörstrand, ca 1900, Art Nouveau, porslin.

Dekor i relief av pioner i rosa, gult, vit och grönt mot en ljusblå fond, signerad A.E och firmamärke i svart, stämplat GL, pappersetikett märkt 35. Höjd 45,5 cm.

Smärre nagg.