87
1364967

Mela Anderberg

(Sverige, 1865-1927)
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
530 - 706 EUR
552 - 737 USD
Klubbat pris
14 000 SEK
Eva Seeman
Eva Seeman
Chefsspecialist, modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 69
Mela Anderberg
(Sverige, 1865-1927)

vas, Rörstrand, Art Nouveau, 1900-talets början.

Genombruten hals med målad reliefdekor av sländor och åkervinda i underglasyrfärger, signerad Rörstrand M.A. 60050 i grönt. Höjd 25 cm.

Mela Anderberg (1865-1927), porslinsmålare och keramiker. Anställd vid Rörstrand från 1880-talets slut fram till 1920. Formgav egna föremål till Stockholmsutställningen 1897 och till Parisutställningen 1900.

 Dölj
 Visa mer

Contemporary Art & Design 654

318. Marie-Louise Ekman, "Uccello malato con becco giallo (smooth)".
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
Budhistorik
19 000

ditt bud
18 000

ditt bud
Aktuellt bud:
19 000 SEK