vas, Rörstrand, Art Nouveau, 1900-talets början.
Genombruten hals med målad reliefdekor av sländor och åkervinda i underglasyrfärger, signerad Rörstrand M.A. 60050 i grönt. Höjd 25 cm.
Mela Anderberg (1865-1927), porslinsmålare och keramiker. Anställd vid Rörstrand från 1880-talets slut fram till 1920. Formgav egna föremål till Stockholmsutställningen 1897 och till Parisutställningen 1900.