vas, ateljé Solklinten, Mariefred, 1931.
Starkeldsgods, i form av frökapsel med djupa vertikala åsar, glaserad i ljusa melerade toner, signerad med stege ABW 1930 samt 105. Höjd 12 cm.
En av åsarna med nagg.