Madeleine Pyk – en samling F769
100A
1404692

Ampel, för sex ljus, Sverige, 1800-talets första hälft, Empire.

Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 900 - 2 370 EUR
2 180 - 2 730 USD
Klubbat pris
26 000 SEK
Björn Extergren
Björn Extergren
+46 (0)706 40 28 61

Förgylld och patinerad brons och mässing. Dekor löpandehund mönster, vindruvsklase, fabeldjur samt ymnighetshorn. Krönt med örn hållandes orm i klorna. Höjd 65, diameter 67 cm.

Proveniens

Sandemar, Österhaninge socken, Södermanland.

Svenska slott och herresäten vid 1900-talets början, Stockholm 1910. Södermanland, sid 403.