Ask med lock, lackarbete. Kina, Qingdynastin med Qianlong märkning på locket.
Oktagonal form. Locket dekorerat med två femkloade drakar bland lingzhi-formade moln och vågor. Sidorna dekorerade med lyckobringande objekt. 23 x 23 cm. Höjd 7 cm.
Mittsektion saknas. Slitage, krackelyr.
×
Logga in
Kunde inte logga in