104
1396047

Kandelaber, för två ljus, Sverige 1700/1800-tal.

Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
949 - 1 420 EUR
1 090 - 1 630 USD
Klubbat pris
65 000 SEK
Björn Extergren
Björn Extergren
+46 (0)706 40 28 61

Smidesjärn. Krön med stiliserad blomma. Ljushållare samt skaft med vriden dekor. Skaftet med dekor av ringar. På tredelad fot. Höjd ca 52, diameter 24 cm.

Proveniens

Estrid Ericson (1894-1981), Firma Svenskt Tenn, därefter i arv.