1074
1386356

Handfat/skål, porslin. Kina, Qingdynastin, 1800-tal.

Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
353 - 530 EUR
368 - 552 USD
Klubbat pris
9 500 SEK
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

Dekor i famille rosefärger, runt brämet fyra, fyrkloade drakar jagandes den flammande pärlan bland molnformationer. Centralt motiv från palatsmiljö, runt insidan elegant klädda damaer och herrar bärandes på olika blommor. Diameter 45 cm. Höjd 14 cm.

Spricka, slitage.