1090
1367967

Tvättfat, porslin, Kina, Qingdynastin, 1800-tal.

Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
441 - 618 EUR
460 - 645 USD
Klubbat pris
11 000 SEK
Linn Andersson Bennich
Linn Andersson Bennich
Assisterande specialist konsthantverk
+46 (0)707 88 84 75

Rikt dekorerat med emaljfärger i famille rose. Insidan bär motiv av de åtta odödliga samt två eleganta damer. Utsidan med motiv av bambu och lotusblad. Diameter 37,5 cm, höjd 11 cm.

Slitage. Glasyrmistyr. Stjärnspricka invändigt ca 2,x2 cm.