110
1393795

Ljusstakar, ett par, Berliner Eisen, Tyskland 1800-talet första del, Empire.

Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
530 - 706 EUR
552 - 737 USD
Klubbat pris
6 000 SEK
Björn Extergren
Björn Extergren
+46 (0)706 40 28 61

Järn. Ljusstakar i form av puttis med pilbåge på kolonnformad bas med godronnerad fot. Höjd 20,5 cm.

Proveniens

Ingemar Dahlbergs samling

Eisen Statt Gold - Preussischer Eisenkunstguss aus dem Schloss Charlottenburg, dem Berlin Museum und anderen Samlungen ", sid 165, nr. 348." Zwei Tafelleuchter kniender Amor '. Um 1820 - 1830 Köigl. Preuss.Giesseien, Gleiwitz " Plansch sid 166.