111
1399033

Väggpendyl, 1700-talets andra hälft, Rokoko.

Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1 570 - 1 740 EUR
1 640 - 1 830 USD
Klubbat pris
Björn Extergren
Björn Extergren
+46 (0)706 40 28 61

Förgylld brons. Dekor med sol och moln samt rocaille och akantus. Höjd 68, bredd 29. Pendel medföljer.

Tidens form, utställning på Nationalmuseum 24/4-19/10 2008, jämför väggpendyl av Petter Ernst, kat nr 139, avbildat sid 66 i katalogen.

Sigurd Wallin, "Nordiska museets möbler från svenska herremanshem", del II, 1933: jämför väggur fig 798, sid 219, Inv. 191,579
Per Falck m fl, "Tidsfodral", Nordiska museets förlag 1997, se sid 83-90 rörande tillverkningen av svenska fodral av brons.