16
1395429

Rullklaffsekretär, av Fidelys Schey (mästare i Paris 1777), Louis XVI.

Utropspris
150 000 - 200 000 SEK
14 200 - 19 000 EUR
16 300 - 21 700 USD
Klubbat pris
Björn Extergren
Björn Extergren
+46 (0)706 40 28 61

Fanerat och delvis massiv mahogny. Rak form. Raka runda kannelerade ben. Rika beslag med ymnighetshorn och blommor. I sargen tre lådor. Beslag och gallerkant av förgylld brons. Bakom klaff tre lådor och fack. Övre sarg med tre lådor. Signerad med stämpel. Nycklar medföljer. Längd 99, bredd 49, höjd 114 cm.