233
1373742

Vävd tapet, "Blindbock", gobelängteknik, ca 349 x 333 cm, Frankrike, omkring 1700-1700-talets förra hälft.

Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
5 300 - 7 060 EUR
5 530 - 7 370 USD
Klubbat pris
75 000 SEK
Christopher Stålhandske
Christopher Stålhandske
Ansvarig specialist mattor, textilier och Islamiskt konsthantverk
+46 (0)708 19 12 58

Stort polykromt grönskande landskap med stora träd och lekande sällskap. I fonden berg och dalar. Möjligen efter "Les Amusements Champetres" av Odry

Möjligen något avkortad, något ställvis hårt slitage, något smutsig, fällningar lagningar, ivävningar. Bården ställvis senare.