234
1357694

Vävd tapet, "Verdure", gobelängteknik, ca 218 x 327 cm, Flandern omkring år 1700-1700-talets förra hälft.

Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
4 380 - 5 260 EUR
4 560 - 5 470 USD
Klubbat pris
82 000 SEK
Christopher Stålhandske
Christopher Stålhandske
Ansvarig specialist mattor, textilier och Islamiskt konsthantverk
+46 (0)708 19 12 58

Stor polykrom dekor av grönskande landskap med fågel, träd och blommor vid vattendrag. I fonden slott och berg. Ull och silke.

Avkortad. Något slitage, lagningar. Senare lisière.