Terrakottafärgad botten med stor polykrom medaljong med fascesstav, ymnighetshorn, lagerkransar. Smal mörkblå huvudbård med bandfläta kärvar och porträtt medaljonger.
Obetydligt slitage, smutsig, fläckar.
Privat Europeisk samling, förvärvad på auktion under 1950-talet. I nuvarande ägares ägo sedan år 2000.