236
1379814

Matta, antik Anatol, sannolikt Gördes (Ghiordes) ca 157 x 120 cm

Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
759 - 949 EUR
869 - 1 090 USD
Klubbat pris
Christopher Stålhandske
Christopher Stålhandske
Ansvarig specialist mattor, textilier och Islamiskt konsthantverk
+46 (0)708 19 12 58

Gulmelerat fält med polykrom dekor av nisch, kolonner, ampel och stiliserade blommor. Bred blågrå huvudbård med blomranka.

Obetydligt slitage, fläckar, lagningar.