Terrakottarödmelerad botten med stor polykrom medaljong, benvita hörnornament, polykroma blom- och palmettrankor. Mörkblå huvudbård med blom-, granatäppel-, palmett- och arabeskrankor.
Ställvis något hårdare slitage, något smutsig, fläckar, ställvis påmålad, lagningar. Långsidorna med obetydliga skador, kortsidorna saknar några knutrader.