251
1380666

Matta, antik Heris, ca 375 x 280,5 cm

Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 760 - 2 200 EUR
1 870 - 2 330 USD
Klubbat pris
Christopher Stålhandske
Christopher Stålhandske
Ansvarig specialist mattor, textilier och Islamiskt konsthantverk
+46 (0)708 19 12 58

Terrakottarödmelerad botten med stor polykrom medaljong, benvita hörnornament, polykroma blom- och palmettrankor. Mörkblå huvudbård med blom-, granatäppel-, palmett- och arabeskrankor.

Ställvis något hårdare slitage, något smutsig, fläckar, ställvis påmålad, lagningar. Långsidorna med obetydliga skador, kortsidorna saknar några knutrader.

 Dölj
 Visa mer

Modern Art & Design 656

357. Børge Mogensen, fåtöljer, ett par, "Spanska stolen", modell "226", Fredericia Stolefabrik, Danmark.
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
Budhistorik
70 000

ditt bud
Fair warning
65 000

ditt bud
60 000

ditt bud
55 000

ditt bud
50 000

ditt bud
48 000

ditt bud
46 000

ditt bud
44 000

ditt bud
42 000

ditt bud
Aktuellt bud:
70 000 SEK