Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine F766
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
289
1375520

Matta, semiantik Meshed/Moud, ca 292 x 214 -218 cm

Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1 160 - 1 450 EUR
1 330 - 1 660 USD
Klubbat pris
8 500 SEK
Christopher Stålhandske
Christopher Stålhandske
Ansvarig specialist mattor, textilier och Islamiskt konsthantverk
+46 (0)708 19 12 58

Vinröd botten med polykrom medaljong, hörnornament och täta blommönster. Mörkblå huvudbård med blom- och palmettranka. Signerad Moud Zamani.

Ställvis hårdare slitage, något smutsig, fläckar, obetydliga malskador. Långsidorna med trampveck.