289
1375520

Matta, semiantik Meshed/Moud, ca 292 x 214 -218 cm

Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1 060 - 1 320 EUR
1 110 - 1 380 USD
Klubbat pris
8 500 SEK
Christopher Stålhandske
Christopher Stålhandske
Ansvarig specialist mattor, textilier och Islamiskt konsthantverk
+46 (0)708 19 12 58

Vinröd botten med polykrom medaljong, hörnornament och täta blommönster. Mörkblå huvudbård med blom- och palmettranka. Signerad Moud Zamani.

Ställvis hårdare slitage, något smutsig, fläckar, obetydliga malskador. Långsidorna med trampveck.