Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine F766
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
290
1402063

Matta, fragment, antik Karabagh 1700-tal, ca 293-300,5 x 202,5-205,5 cm

Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
3 880 - 4 850 EUR
4 440 - 5 540 USD
Klubbat pris
38 000 SEK
Christopher Stålhandske
Christopher Stålhandske
Ansvarig specialist mattor, textilier och Islamiskt konsthantverk
+46 (0)708 19 12 58

Mörkbrun botten med polykromt spaljémönster med små och stora blommor. Gul huvudbård med stiliserade blomrankor.

Reducerad och ihopsatt. Slitage, smutsig, fläckar, lagningar, kompletteringar, iknytningar, skador. Trampveck, skadade kortsidor.