301
1398140

Matta, antik Ziegler Mahal, ca 452 x 321 cm

Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
5 270 - 7 030 EUR
5 600 - 7 460 USD
Klubbat pris
55 000 SEK
Christopher Stålhandske
Christopher Stålhandske
Ansvarig specialist mattor, textilier och Islamiskt konsthantverk
+46 (0)708 19 12 58

Blåmelerad botten med stort mönster av medaljong, hörnornament och stiliserade bladslingor. Bred röd huvudbård med blom- och palmettranka.

Ställvis något blekt. Något ställvis hårdare slitage, smutsig, lagningar. Långsidorna med trampveck.

 Dölj
 Visa mer

Modern Art & Design 656

247. Axel Einar Hjorth, bord, "Utö", Nordiska Kompaniet 1930-tal.
Utropspris
150 000 - 200 000 SEK
Budhistorik
170 000

ditt bud
165 000

ditt bud
160 000

ditt bud
155 000

ditt bud
150 000

ditt bud
145 000

ditt bud
140 000

ditt bud
135 000

ditt bud
Aktuellt bud:
170 000 SEK