323
1403056

Karott med lock, fajans. Marieberg, Ehrenreichs period, 1700-tal.

Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1 140 - 1 420 EUR
1 300 - 1 630 USD
Klubbat pris
34 000 SEK
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

Dekor i trompe-l'œil effekt med stenimmitation och växter i relief. Märkt "MB: E". Längd 22,5 cm.

Sprickor, nagg.

Proveniens

Falk Simons samling. Falk Simon (1874-1957) var en svensk bankir, mecenat och betydande samlare av antikviteter och konst. Han donerade stora delar av sin berömda silversamling till Röhsska museet i Göteborg 1934.