365
1378377

Hjärtformat hänge/medaljong 18K guld med gammalslipade diamanter

Utropspris
70 000 - 80 000 SEK
6 180 - 7 060 EUR
6 450 - 7 370 USD
Klubbat pris
95 000 SEK
Cecilia Andrén
Cecilia Andrén
Ansvarig specialist smycken
+46 (0)790 78 03 20

totalvikt ca 7.00 ct, mått 30 X 50 m, totalvikt 27 g. Broschmekanism medföljer.

Proveniens

Gustav Bock, entreprenör i cigarrbranschen verksam på Cuba och som i mitten av 1800-talet uppfann cigarrgördeln. Gåva från denne till släkting till nuvarande ägare.