634
1401503

Gerda Sprinchorn

(Sverige, 1871-1951)
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1 310 - 1 570 EUR
1 370 - 1 640 USD
Klubbat pris
Lisa Gartz
Lisa Gartz
Ansvarig specialist silver
+46 (0)709 17 99 93
Gerda Sprinchorn
(Sverige, 1871-1951)

"Carl Linaeus" (1707-1778)

Signerad Gerda Sprinchorn och daterad 1907. Brunpatinerad brons, höjd 30,5 cm.

Som kvinnlig skulptör kring sekelskiftet 18/1900 var konstnären, till skillnad från de manliga skulptörerna som utförde de stora offentliga monumentala verken, oftast hänvisad till att skapa mindre skulpturer, statyetter och föremål för inredning.
Det var även fallet för Gerda Sprinchorn, med undantag för ett arbete. Hennes skulptur av en ung Carl von Linné hade skapats till 200-årsminnet 1907, men vid 77 års ålder, 1948, fick hon se sin skulptur i full storlek invigas vid kyrkan i Stenbrohult, på den gamla prästgårdstomten där Linné föddes och växte upp.
Detta blev det enda offentliga verket av hennes hand bortsett från tre konstnärskamraters gravstenar.
I ett pressklipp från 1907 beskrivs skulpturen: ”Den framställer ´blomsterkonungen´ i omkring 17-årsåldern, helt upptagen i betraktandet av en blomma. På sockeln syns årtalet 1707-1907, samt några linneor.”
Stayetten ställdes ut i Hallins konsthandel och Nordiska bokhandeln, med flera utställningar under det tidiga 1900-talet och representerar Sprinchorn i USA på 1930-talet.
Oftast förekommer skulpturen i gips och det är även den versionen som visas på Nationalmuseums nu pågående utställning om kvinnliga skulptörer. Att den samtidigt även utfördes i det dyrare materialet brons har varit mer okänt.