1402127

Hörnskåp, ett par, av François Gaspard Teuné (mästare i Paris från 1766), Louis XVI.

Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
7 100 - 8 870 EUR
7 410 - 9 260 USD
Klubbat pris
Björn Extergren
Björn Extergren
+46 (0)706 40 28 61

Fanerade med bl.a. amarant, jakaranda och rosenträ. Dekor med motiv av musiktrofé. Beslag av förgylld mässing. Skivor av marmor. Invändigt hyllplan. Signerade "F.G. TEUNE samt JME" (Jurés-Menuisiers-Ébénistes, fransk skråstämpel). Nyckel medföljer. Höjd 87,5, bredd 72, djup 43,5 cm.

Proveniens

Hults Bruk, Kvillinge socken, Östergötland.

François Gaspard Teuné möbler håller hög kvalitet och han levererade till franska hovet, bl a åt Ludvig XVI:s bror, hertigen av Artois sedermera kung Charles X. För honom utförde han sin främsta möbel, en cylindersekretär 1781, i dag i de brittiska kungliga samlingarna (RCIN 2548).