221
1428577

Robert Frank

(USA, 1924-2019)
Utropspris
400 000 - 500 000 SEK
35 300 - 44 100 EUR
36 800 - 46 000 USD
Klubbat pris

Karin Aringer
Karin Aringer
Specialist fotografi och samtida konst
+46 (0)702 63 70 57
Robert Frank
(USA, 1924-2019)

"Covered Car, Long Beach, California", 1956

Signerad Robert Frank. Silvergelatinfotografi, bildyta 22,6 x 33,9 cm. Bladstorlek 27,7 x 35 cm.

Tilläggslista

Laurence Miller Gallery, New York. Inköpt 1994 av nuvarande ägare.

Proveniens

Ett annat exemplar utställt:
Marlborough Gallery, New York, "Appearances", 12 februari 1977 – 12 mars 1977.
National Gallery of Art, Washington D.C., "Looking In: Robert Frank's The Americans", 18 januari – 26 april 2009.
San Francisco Museum of Modern Art, San Francisco, "Looking In: Robert Frank's The Americans", 17 maj – 23 augusti 2009.
The Metropolitan Museum of Art, New York, "Looking In: Robert Frank's The Americans", 20 september – 27 december 2009.
The Metropolitan Museum of Art, New York, "Now You See It: Photography and Concealment", 31 mars – 1 september 2014.

Robert Frank, “Les Américains”, 1958, avbildad nr. 34.
Robert Frank, “The Americans”, 1959, avbildad nr. 34.
Ian Jeffrey Bayer (m.fl), “Concerning Photography: Some Thoughts About Reading Photographs”, 1977, avbildad sid 52.
Tod Papageorge, "Walker Evans and Robert Frank: An Essay on Influence", 1981, avbildad sid 45.
Jonathan Green , "American Photography: A Critical History 1945 to Present", 1984, avbildad sid 169.
Sarah Greenough (e.a), "Robert Frank: Moving Out", 1994, avbildad sid 187.
Tom E. Hinson, "The Cleveland Museum of Art: Catalogue of Photography", 1997, avbildad sid 167.
Peter Galassi, "Walker Evans & Company”, 2002, avbildad fig 102.
Princeton University Art Museum, “Handbook of the Collection”, 2007, avbildad sid 340.
John Szarkowski (red), "The Photographer's Eye", 2007, avbildad sid 26.
Sarah Greenough, “Looking In: Robert Frank's The Americans”, 2009, avbildad nr. 34, sid 250.
Princeton University Art Museum, “Handbook of the Collection”, 2013, avbildad sid 392.

När Robert Frank dog 2019 vid 94 års ålder så tog en lång och framgångsrik karriär som fotograf och filmare slut. 1947 lämnade han fäderneslandet Schweiz för New York och ett jobb som fotograf på tidningen Harpers Bazaar. Redan 1951 deltog han i utställningen ”51 American Photographers” på MoMA i New York vilken kurerades av legendariska Edward Steichen. Frank var under 1940-50-talet, tillsammans med bland andra Diane Arbus, Lisette Model och Weegee, en del av den gruppering som ofta kallas för The New York School of Photography. Hans återhållsamma och ibland råa svartvita bilder av städer och det urbana livet kombinerades med typiskt amerikanska motiv från landsbygden och mindre samhällen samt porträtt.

1955 valdes han ännu en gång ut av Steichen att, med hela sju fotografier, delta i den världskända vandringsutställningen ”The Family of Man” som startade på MoMa i New York. Genom åren turnerade utställningen till över 150 platser runt om i världen och beräknas ha setts av mer än 10 miljoner besökare. Samma år tilldelades Frank ett stipendium från John Simon Guggenheim Memorial Foundation för att kunna resa runt i USA och fotografera. Under de två år som projektet pågick tog han hela 28.000 bilder varav endast 83 valdes ut till boken ”The Americans”. Auktionens motiv "Covered Car, Long Beach, California, 1956" är ett utav dem. Bilden är dessutom en av Robert Franks mest kända fotografier. Frank tog många bilder med bilar och han fascinerades över amerikanernas kärlek till bilen, något som han inte kände igen från sin uppväxt i Europa. På bilden syns en parkerad bil täckt av ett skyddande överdrag och flankerad av två Kaliforniska palmer. Överdraget är till för att skydda en exklusiv ägodel men Frank gör i sin bok även andra referenser när han kombinerar sin bild med motivet av det övertäckta trafikoffret i ”Car Accident—U.S. 66, Between Winslow and Flagstaff, Arizona”.

Boken gavs först ut i Paris 1958 med titeln ”Les Américains” med texter av bland annat Simone de Beauvoir, Henry Miller och John Steinbeck. Året efter publicerades den i USA. Förordet skrevs då av den välkända Beat-författaren Jack Kerouac, som var en av Robert Franks nära vänner. Boken räknas som en av de allra viktigaste under 1900-talet och utgör en milstolpe inom fotohistorien. Den har influerat generationer av fotografer, filmare och författare. I sitt förord kommenterar Jack Kerouac motivet i just "Covered Car, Long Beach, California, 1956" :
"Car shrouded in fancy expensive designed tarpolian to keep soots of no-soot Malibu from falling on new simonize job as owner who is two-dollar-an-hour carpenter snoozes in house with wife, and TV, all under palm trees for nothing, in the cemeterial California night."

Åren efter The Americans var hektiska, 1961 hade Frank sin första separatutställning ”Robert Frank: Photographer” på The Art Institute of Chicago. 1962 ställde han ut på Museum of Modern Art i New York. Under 1960-talet slutade dock Robert Frank i stort sett att fotografera och började filma istället. Franks mest kända film, dokumentären om Rolling Stones ”Cocksucker Blues” från 1972, hade aldrig premiär. Den gjordes i samband med bandets album ”Exile on Main St.” där Robert Franks bilder också syns på omslaget. Han har även regisserat musikvideos till bland annat New Order och Patti Smith.

1994 öppnade The National Gallery of Art i Washington, D.C. “Moving Out”, den hittills största utställningen över Franks konstnärskap. 1996 tilldelades han Hasselbladpriset med motiveringen: "Robert Frank is one of today’s leading visual artists. He has contributed to a renewal in the fields of both documentary and fine art photography and within ’independent American film art’. Having as his starting point the objective realism of the art of the 1930s, Frank has pursued his distinctive search for truth, whatever the medium, with determination and consistency. His pictures have had a decisive influence on generations of photographers, painters, filmmakers, critics and writers”.