"Knubbling Special", taklampa, producerad i en begränsad upplaga om ca 10 exemplar, ateljé Lyktan, 1970-tal.
Skärm av infattade snäckskal, etikettmärkt ateljé Lyktan, skärmens höjd 14 cm, total höjd ca 40 cm, diameter ca 25 cm.
Skärmen med skada.
Enligt ateljé Lyktan togs ca 10 exemplar av modell Knubbling och Bumling fram i snäckskal som en prototypserie under 1970-talet. De kom aldrig i produktion.