40A
1428794

Anders Pehrson

(Sverige, 1912-1982)
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
532 - 710 EUR
561 - 748 USD
Klubbat pris
6 000 SEK

Jonatan  Jahn
Jonatan Jahn
Ansvarig specialist samtida och modern design
+46 (0)703 92 88 60
Anders Pehrson
(Sverige, 1912-1982)

"Knubbling Special", taklampa, producerad i en begränsad upplaga om ca 10 exemplar, ateljé Lyktan, 1970-tal.

Skärm av infattade snäckskal, etikettmärkt ateljé Lyktan, skärmens höjd 14 cm, total höjd ca 40 cm, diameter ca 25 cm.

Skärmen med skada.

Enligt ateljé Lyktan togs ca 10 exemplar av modell Knubbling och Bumling fram i snäckskal som en prototypserie under 1970-talet. De kom aldrig i produktion.