Kan inte nå servern
437
1432645

Arman (Armand Pierre Fernandez)

(Frankrike/USA, 1928-2005)
Utropspris
200 000 - 250 000 SEK
18 200 - 22 700 EUR
19 300 - 24 200 USD
Klubbat pris
160 000 SEK
Omfattas av följerätt

Enligt lag betalar köparen en konstnärsavgift för detta konstverk. Avgiften är som högst 5%. Ju högre försäljningspris desto lägre procentsats. För mer information kring denna lag:

I Sverige: BUS
I Finland: Kuvasto och följerätt och Kuvasto

Köpinformation
Bildrättigheter

Konstverken i denna databas är skyddade av upphovsrätt och får inte återges utan rättighetshavarnas tillstånd. Konstverken återges i denna databas med licens av Bildupphovsrätt.

För konditionsrapport kontakta specialist
Louise Wrede
Stockholm
Louise Wrede
Specialist samtida konst, Private Sales
+46 (0)739 40 08 19
Arman (Armand Pierre Fernandez)
(Frankrike/USA, 1928-2005)

"Demeter" (Ur Gods and Goddesses)

Signerad Arman och numrerad 5/8, 1986. Skulptur, grönpatinerad brons, höjd inklusive sockel 131 cm.

Verket är registrerat i Archive Denyse Durand-Ruel, med arkivnummer 3024.
Verket är registrerat i Arman Studio Archives New York, no. APA#8301.86.004.

Utställningar

Lunds Konsthall, Galleri GKM, juni, 1989.

Litteratur

Lunds Konsthall/Galleri GKM, "Arman", utställningskatalog, 1989, avbildad på sid. 83.

Konstnär

Arman (Pierre Fernandez, född i Nice 1928) flyttade efter studenten till Paris för att studera arkeologi och orientalisk konst. Efter att ha återvänt till Nice 1953 ägnade han sig i stället åt abstrakt konst och började samarbeta med Yves Klein, vilket kom att att få stor betydelse för hans konstnärliga utveckling. Efter ett tryckfel i en utställningskatalog på legendariska Galerie Iris Clert i Paris, där bokstaven "d" hade fallet bort från hans namn, beslutade Arman att han hädanefter skulle signera sina verk med endast "Arman".

I slutet av 1950-talet påbörjade han sina skulpturer, först serien Accumulations med vardagliga föremål och därefter Poubelles bestående av skräp.

1960 var Arman med och grundade gruppen Nouveau Réalisme tillsammans med bland andra Jean Tinguely och Daniel Spoerri. Senare anslöt César, Niki de Saint Phalle och Christo. Gruppen opponerade mot den informella konsten och blev den franska motsvarigheten till engelsmännens och amerikanernas popkonst.

Under 1960-talet reste Arman till New York för första gången där han ställde ut på såväl Cordier-Warren Gallery som MoMA. Han fortsatte att utforska skulpturen genom olika serier som Coupes (sågade och skivade objekt), Colères (sönderslagna och trasiga objekt), Combustions (brända objekt) och Inclusioni (assemblage av objekt inneslutna i polyester resin).

De kommande åren visades Armans verk både på Stedelijk Museum, Amsterdam (1964) och på Venedig-biennalen (1968). På 1970-talet skapade han assemblage med cement och bildelar i ett samarbete med Renault. 1973 blev han amerikansk medborgare då han flyttade till New York.

Under de sista tjugo åren av hans liv fortsatte Arman att arbeta med olika material och tekniker. Han har utfört flera monumentala verk som till exempel bronsverket "A la République" (1984) i Palais de l'Élysée, Paris och verket "Espoir de Paix" (1995) i Beirut, ett assemblage med cement och tanks. Det är fortfarande världens största skulptur.

Arman avled 2005 i New York. Under sin levnad deltog han i närmare 500 separatutställningar. Hans verk ingår i dag bland annat i samlingar på MoMA, NY, The National Gallery of Art, Washington, Tate Modern, London och Musée d'Art Moderne et d'Art Contemporain, Nice.

Läs mer