Kan inte nå servern
443
1425475

Christo & Jeanne-Claude

(USA, 1935-2020)
Utropspris
600 000 - 800 000 SEK
53 000 - 70 600 EUR
55 200 - 73 700 USD
Klubbat pris
620 000 SEK
Köpinformation
Bildrättigheter

Konstverken i denna databas är skyddade av upphovsrätt och får inte återges utan rättighetshavarnas tillstånd. Konstverken återges i denna databas med licens av Bildupphovsrätt.

För konditionsrapport kontakta specialist
Louise Wrede
Stockholm
Louise Wrede
Specialist samtida konst, Private Sales
+46 (0)739 40 08 19
Christo & Jeanne-Claude
(USA, 1935-2020)

"Surrounded Islands (project for Biscayne Bay, Greater Miami, Florida)"

Signerad Christo och daterad 1983. Diptyk. Collage på pannå, blyerts, kol, krita, pastell, karta och kulspetspenna. Monterad i plexiglas, 71,8 x 56,7 cm respektive 71,8 x 28,7cm. Ett certifikat utfärdat av Estate of Christo V. Javacheff medföljer verket.

Tilläggslista

Ett certifikat utfärdat av Estate of Christo V. Javacheff medföljer verket.

Proveniens

Inköpt 1983 av nuvarande ägare.

Övrig information

I över 50 år arbetade de båda konstnärerna Christo (1935-2020) och Jeanne-Claude (1935-2009) tillsammans. Deras gigantiska och häpnadsväckande konstprojekt av stads- och landskapselement gjorde dem världsberömda. De bemästrade hela den kreativa processen från idé och dokumentation till förverkligande.
Innan projekten förverkligades i naturlig storlek växte den konstnärliga idén fram i förberedande skisser, collage, teckningar och skalenliga modeller. Dessa konstverk utförda i Christos ateljé skall betraktas som de viktigaste stegen i den kreativa processen. De har alla ett eget värde och dokumenterar projektets konstnärliga utveckling. Auktionens verk "Surrounded Islands (project for Biscayne Bay, Greater Miami, Florida)" från 1983 är ett sådant originalverk.

Det tillfälliga projektet ”Surrounded Islands” omfattade 11 öar utanför Miami och gick att beskåda i två veckor. 603 870 kvm flytande rosa vävd polypropylene sträckte sig 61 m ut i havet från varje ö. För att hålla det rosa tyget utsträckt, fästes ytterkanten i rör som sedan var förankrade i ankare. Totalt användes 610 specialgjorda ankare som placerades ut med 15 m mellanrum.

Den 4 maj 1983 startade arbetet med att täcka in de 11 öarna. Det var 430 personer som arbetade med att slutföra projektet, som var färdigställt den 7 maj 1983. Christo & Jeanne-Claude hade börjat själva förarbetet redan 1981 och det finansierades enbart via försäljning av deras egen konst. De tog inte emot sponsorpengar eller liknande, vilket är typiskt för samtliga av konstnärsparets gemensamma projekt.

Konstnär

Christo (född Christo Vladimirov Javacheff), bulgarisk konstnär och Jeanne-Claude (född Jeanne-Claude Denat de Guillebon), var ett gift par som skapade konst. Javacheff bedrev studier mellan 1953-1956 vid akademin I Sofia, varefter han fortsatte till konstakademin i Wien. Bara efter en termin reste han vidare till Paris 1958, där han levde statslös, eftersom han hade flytt från Bulgarien och förlorat sitt medborgarskap. Han försörjde sig på porträttmåleri, vilket han ansåg vara likvärdigt med prostitution. 1958 mötte han sin blivande fru Jeanne-Claude och tillsammans skapade de ”miljökonst”. De har ”packat in” Riksdagshuset i Berlin, Pont Neuf i Paris, det 39 km långa Running Fence i Kalifornien och The Gates i New Yorks Central Park. De förnekar att deras projekt innehåller någon djupare mening annat än just projektets omedelbara estetiska effekt. Avsikten är bara att skapa ett annorlunda sätt att uppleva kända ”landskap”. Det finns inget bevarat konstverk endast de förberedande teckningarna, collagen, som givit deras konst en legendarisk karaktär. Projekten signerades bara "Christo" framtill 1994 då man även började benämna verk från 1961 och framåt som utförda av "Christo and Jeanne-Claude". Jeanne-Claude föddes i Casablanca. Hon utbildade sig i Frankrike och Schweiz och tog en examen i latin och filosofi 1952 från Unversitetet i Tunis. Jeanne-Claude avled 2009.

Läs mer