Arne Jones E1299
46
1405412

John Kandell

(Sverige, 1925-1991)
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
7 590 - 9 490 EUR
8 690 - 10 900 USD
Klubbat pris
105 000 SEK

Jonatan  Jahn
Jonatan Jahn
Ansvarig specialist samtida och modern design
+46 (0)703 92 88 60
John Kandell
(Sverige, 1925-1991)

Stol av patinerad brons, "Solitär", ed. 4/7, Källemo.

Stämplad "BRODALENS METALL GNOSJÖ - SWEDEN, JK 4/7 K", höjd 88,5 cm, sitthöjd 44,5 cm, bredd (ryggbrickan) 59 cm, djup 44,5 cm.

Ytligt slitage.

Modellen Solitär var den första stolen som John Kandell formgav för Källemo 1985. Modellen visades upp på möbelmässan 1986 och blev då mycket omdiskuterad och kallad "årets egensinnigaste". Den tillverkades i mahogny och senare i laserad björk med läderklädd sits. Borås stad beställde sedan modellen helt gjuten i brons. Enligt Källemo har totalt endast 3 stolar utförts. ytterligare ett exemplar finns i Källemos samlingar.
Solitär blev början på en livslång relation mellan John Kandell och Källemos direktör Sven Lundh. Duon hade ett stort inflytande på Sveriges designscen under 1980 och 1990-talet. John Kandell är känd för att under hela sin karriär valt en egen väg. Han var utbildad formgivare och skulptör vilket påverkade hans synsätt och praktik i möbelformgivning. Solitär representerar på många sätt essensen av Kandells lekfulla och skulpturala estetik.

Formgivare

John Kandell var en svensk arkitekt, formgivare och konstnär. Han studerade hos arkitekten Carl-Axel Acking på 1940-talet samt senare på Konstfack i Stockholm där han senare verkade som lärare. Kandell har bland annat gjort inredningsarbeten för Svea och Göta hovrätt, han är dock främst känd för sitt samarbete med möbelföretaget Källemo i Värnamo som inleddes på 1980-talet. Några av Kandells mest välkända verk är den trebenta stolen "Camilla", liggstolen "Vilan", stolen "PimPim" samt den välkända hyllan "Pilaster". Kandell var knuten till den så kallade HI-gruppen (hantverksmästare och inredningsrkitekter). Hans sena möbler närmar sig allt mer konstens och skulpturens världe, enkla och avskalade former med ett lekfullt och gärna humoristiskt uttryck.