Madeleine Pyk – en samling F769
54
1425278

Gillis Lundgren

(Sverige, 1929-2016)
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1 420 - 1 900 EUR
1 630 - 2 170 USD
Klubbat pris
28 000 SEK

Jonatan  Jahn
Jonatan Jahn
Ansvarig specialist samtida och modern design
+46 (0)703 92 88 60
Gillis Lundgren
(Sverige, 1929-2016)

Fåtöljer 1 par, "Sirius", IKEA, 1970-tal.

Glasfiberförstärkt polyester, vridbart underrede av förkromad metall, plymåinredning av konfektionerad polyeter med grön möbelmanchester, sitthöjd ca 30 cm, höjd 53 cm.

Slitage, sitsen med skador.

Siesing, Andreas, Svenska 70-talsmöbler: i plast, stål, furu och manchester 1969-1980, Lindelöws bokförlag, Göteborg, 2021, sid. 85.
Modellen avbildad i IKEA-katalogen 1971.

"Ni som väljer plast idag blir inga pionjärer, den tiden är förbi! Morgondagens möbelmaterial är en säker investering.", ur 1971 års IKEA-katalog.