174
1419034

Shoji Hamada

(Japan, 1894-1978)
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
875 - 1 310 EUR
922 - 1 380 USD
Klubbat pris
18 000 SEK

Eva Seeman
Eva Seeman
Chefsspecialist, modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 69
Shoji Hamada
(Japan, 1894-1978)

vas, Japan, stengods, 1960-tal.

Kvadratisk form med liten hals, övre del glaserad engobe-tonad glasyr, nederdelen mörkbrun temmoku-glasyr. Höjd 23 cm.

Proveniens

Nordiska Kompaniet, "Fjärran Östern- stor konthantverksutställning med övervägande japanskt konsthantverk", hösten 1966. Originalkvitto finns från 8.10 1966, denna vas kostade då 725 kr. Vasen är undertill märkt med siffran 10 och en röd prick, vilket antyder att vasen hade katalognummer 10 på utställningen.
Lars Wetterling Collection.

Bernard Leach, "Hamada Potter", Kodansha International, Tokyo 1975/1990, jämför plansch 35, 38.