175
1440625

Tatsuzō Shimaoka

(Japan, 1919-2007)
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
262 - 350 EUR
276 - 369 USD
Klubbat pris
2 000 SEK

Tatsuzō Shimaoka
(Japan, 1919-2007)

fat, Japan 1960-tal.

Stengods, hexagonal, bräm med fiskbensmönster, glasyr i brunt, svart och grått. Diameter 15,5 cm, höjd 3,5 cm.

Proveniens

Nordiska Kompaniet, "Fjärran Östern- stor konthantverksutställning med övervägande japanskt konsthantverk", hösten 1966. På originalkvittot från den 8.10 1966 finns angivet att detta då kostade 16:60 kr.

Lars Wetterling Collection.