Madeleine Pyk – en samling F769
238
1427183

Ingrid Dessau

(1923-2000)
Utropspris
100 000 - 125 000 SEK
9 490 - 11 900 EUR
10 900 - 13 600 USD
Klubbat pris
150 000 SEK

Christopher Stålhandske
Christopher Stålhandske
Ansvarig specialist mattor, textilier och Islamiskt konsthantverk
+46 (0)708 19 12 58
Ingrid Dessau
(1923-2000)

Matta, "Blå rutor", rölakan, ca 413,5 x 289 cm, signerad MHF ID.

(Malmöhus läns Hemslöjdförening, Ingrid Dessau.) Komponerad 1961.

Ställvis något slitage, smutsig, fläckar. Fransar saknas.

Proveniens

Civiljägmästare Nils och Inga-Lill Hultmarks samling, Torps egendom, Västergötland