356
1420335

Josef Frank

(Österrike/Sverige, 1885-1967)
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 740 - 2 180 EUR
1 830 - 2 280 USD
Klubbat pris
28 000 SEK

Eva Seeman
Eva Seeman
Chefsspecialist, modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 69
Josef Frank

bord, Firma Svenskt Tenn, 1950-tal, modell 1057.

Asymmetrisk rotfanerad skiva, kopplat underrede av valnöt, märkt B1057 med svart krita undertill. Bredd ca 99 cm, höjd 57,5 cm.

En list på benställningen ersatt.

Proveniens

Hildur Hansson (1912-1999)

Formgivare