Kan inte nå servern

Modern Art + Design 644

 
850 föremål
333. Estrid Ericson, bordsur, Firma Svenskt Tenn, Stockholm 1930.
333. Estrid Ericson, bordsur, Firma Svenskt Tenn, Stockholm 1930.
Klubbat pris 
36 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
342. Estrid Ericson, spegel, Firma Svenskt Tenn 1974.
342. Estrid Ericson, spegel, Firma Svenskt Tenn 1974.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
344. Firma Svenskt Tenn, kuverttallrikar, 10 st, tenn, Stockholm 1964.
344. Firma Svenskt Tenn, kuverttallrikar, 10 st, tenn, Stockholm 1964.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
347. Anna Petrus, vas, Firma Svenskt Tenn, Stockholm 1975.
347. Anna Petrus, vas, Firma Svenskt Tenn, Stockholm 1975.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
350. Estrid Ericson, vas, Firma Svenskt Tenn, Stockholm 1984.
350. Estrid Ericson, vas, Firma Svenskt Tenn, Stockholm 1984.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
355. Josef Frank, golvlampa, Firma Svenskt Tenn, modell 2426.
355. Josef Frank, golvlampa, Firma Svenskt Tenn, modell 2426.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
356. Josef Frank, bord, Firma Svenskt Tenn, 1950-tal, modell 1057.
356. Josef Frank, bord, Firma Svenskt Tenn, 1950-tal, modell 1057.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
360. Josef Frank, matbord, Firma Svenskt Tenn, 1940-60-tal.
360. Josef Frank, matbord, Firma Svenskt Tenn, 1940-60-tal.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
363. Josef Frank, akvarell, caféscen i fransk by, osignerad.
363. Josef Frank, akvarell, caféscen i fransk by, osignerad.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
364. Josef Frank, akvarell, brittisk stadsbild, osignerad.
364. Josef Frank, akvarell, brittisk stadsbild, osignerad.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
369. Josef Frank, akvarell, engelsk stadsvy, osignerad.
369. Josef Frank, akvarell, engelsk stadsvy, osignerad.
Klubbat pris 
4 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
371. Josef Frank, pall, Firma Svenskt Tenn, modell 967.
371. Josef Frank, pall, Firma Svenskt Tenn, modell 967.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
372. Josef Frank, golvlampa, Firma Svenskt Tenn, modell 2148.
372. Josef Frank, golvlampa, Firma Svenskt Tenn, modell 2148.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
373. Josef Frank, akvarell, sydländsk landskapsvy, osignerad.
373. Josef Frank, akvarell, sydländsk landskapsvy, osignerad.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
374. Josef Frank, akvarell, sydländsk landskapsvy, osignerad.
374. Josef Frank, akvarell, sydländsk landskapsvy, osignerad.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
376. Josef Frank, serveringsvagn, Firma Svenskt Tenn, modell 470.
376. Josef Frank, serveringsvagn, Firma Svenskt Tenn, modell 470.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
377. Josef Frank, serveringsvagn, Firma Svenskt Tenn, modell 470.
377. Josef Frank, serveringsvagn, Firma Svenskt Tenn, modell 470.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
378. Carl Westman, karmstolar, ett par, "Arbetarmöbeln", ca 1900.
378. Carl Westman, karmstolar, ett par, "Arbetarmöbeln", ca 1900.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
383. Otto Wretling, tillskrivet, bord, tidigt 1900-tal, jugend.
383. Otto Wretling, tillskrivet, bord, tidigt 1900-tal, jugend.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
384. Axel Gute, bokstöd, ett par, patinerad brons, 1900-talets början.
384. Axel Gute, bokstöd, ett par, patinerad brons, 1900-talets början.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
386. Anna Petrus, eldhundar, ett par, Firma Svenskt Tenn.
386. Anna Petrus, eldhundar, ett par, Firma Svenskt Tenn.
Klubbat pris 
70 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
387. Anna Petrus, väggskulptur, Näfveqvarns bruk, ca 1927, Swedish Grace.
387. Anna Petrus, väggskulptur, Näfveqvarns bruk, ca 1927, Swedish Grace.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
388. Swedish Grace, spegel, 1930-tal.
388. Swedish Grace, spegel, 1930-tal.
Klubbat pris 
70 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
389. Axel Einar Hjorth, bord, "Blidö", Nordiska Kompaniet, 1929.
389. Axel Einar Hjorth, bord, "Blidö", Nordiska Kompaniet, 1929.
Klubbat pris 
115 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
390. Axel Einar Hjorth, soffa, "Blidö", Nordiska Kompaniet 1929.
390. Axel Einar Hjorth, soffa, "Blidö", Nordiska Kompaniet 1929.
Klubbat pris 
75 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
392. Axel Einar Hjorth, byrå "Library" Nordiska Kompaniet 1929.
392. Axel Einar Hjorth, byrå "Library" Nordiska Kompaniet 1929.
Klubbat pris 
115 000 SEK
Utropspris
125 000 - 150 000 SEK