382
1408433

Otto Wretling

(Sverige, 1876-1971)
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
872 - 1 310 EUR
912 - 1 370 USD
Klubbat pris
60 000 SEK

Eva Seeman
Eva Seeman
Chefsspecialist, modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 69
Otto Wretling
(Sverige, 1876-1971)

tillskrivet, skrivbord, "partner's desk", med två stolar, tidigt 1900-tal, jugend.

Furu, snidad och skulpterad växtdekor, hurtsar, sarg med låda. 140 x 82 cm, höjd 77 cm. Stol höjd 88, sitthöjd 46 cm.

Smärre skador och slitage. Nyckelbussningar saknas.