plafond, modell "13C", ateljé Lyktan, Åhus, 1940-50-tal.
Skärm i textil, påhängd dekor i form av blad i mässing, glasskiva med etsad banddekor, diameter 85 cm, höjd 45 cm.
Smärre slitage. Ej funktionstestad.
Jansson, Johan & Bengtsson, Staffan, Ljuset ska vara vitt och lysa fritt: historien om ateljé Lyktan, Arvinius, Stockholm, 2009, sid 235.