454
1420857

Tor Wolfenstein

(Sverige)
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
872 - 1 050 EUR
912 - 1 100 USD
Klubbat pris
16 000 SEK
Jonatan  Jahn
Jonatan Jahn
Ansvarig specialist samtida och modern design
+46 (0)703 92 88 60
Tor Wolfenstein
(Sverige)

sannolikt, bord, Swedish Modern, Robert Ditzinger AB, utfört av Bjerkås-Armatur, 1930-40-tal.

Underrede av lackerad metall med växtornamentik, skiva i glas, höjd 55 cm, bredd 78 cm, djup 45 cm.

Slitage. Märken. Nagg.

Tilläggslista

höjd 55 cm, bredd 78 cm, djup 45 cm.

Modellen avbildad i Svenska hem i ord och bilder, E. Lundquists bokförlag, Stockholm "Skådespelaren Elof och Birgit Ahrles hem", inrednignen sesigand av Tor Wolfenstein för Ditzingers. Nr 12. 1940, sid. 212-215.
Katalog, Bjerkås-Armatur, 1943.