taklampa, modell "C1137", ateljé Lyktan, 1940-50-tal.
Stomme i metall, plastsprutad skärm, etikettmärkt ateljé Lyktan, höjd 100 cm.
Skärmen med en lagning. Ej funktionstestad.
Jansson, Johan & Bengtsson, Staffan, Ljuset ska vara vitt och lysa fritt: historien om ateljé Lyktan, Arvinius, Stockholm, 2009, sid. 241.